Półpasiec – Nietypowa choroba zakaźna

Mówiąc o chorobach zakaźnych nie sposób nie wspomnieć o półpaścu. Ta nietypowa choroba zakaźna może rozwinąć się jedynie u tych, którzy w przeszłości zachorowali na ospę. Chroba ta objawia się poprzez pęcherze sprawiające ból oraz wysypkę, która na ogół dość mocno swędzi. Choroba ta powodowana jest przez wirus herpes zoster. Jest to ten sam wirus, który sprawia, że chorujemy na ospę wietrzną. Po zachorowaniu na ospę wietrzną wirus ten pozostaje w zwojach nerwowych do końca naszego życia. W sprzyjających warunkach wirus ponownie się uaktywnia i sprawia, że pojawia się półpasiec. Choroba ta może dotknąć każdego niezależnie od płci oraz wieku. Szczyt zachorowalności obserwuje się jednak u osób po pięćdziesiątym roku życia. Półpasiec to choroba, która potrafi dość mocno dokuczyć. Jego przebieg jest zazwyczaj bardzo dokuczliwy. Można jednak sięgnąć po takie środki farmakologiczne jak Famvir oraz Valtrex. Zastosowanie tych leków sprawia, że choroba mija w szybszym czasie, a jej przebieg nie jest aż taki męczący.
Co sprawia, że chorujemy?

Warunkiem zachorowania na półpasiec jest wcześniejsze zachorowanie na ospę wietrzną. Wirus, który wywołuje ospę wietrzną – herpes zoster – mimo przeminięcia ospy pozostaje w organizmie człowieka. Przechowywany jest w zwojach nerwowych. W warunkach sprzyjających dla wirusa dochodzi do jego reaktywacji i pojawienia się półpaśca. Obecnie nie do końca wiadomo, co sprawia, że wirus ten aktywuje się. Wielu lekarzy uważa, że choroba ta rozwija się u tych osób, u których system odpornościowy uległ osłabieniu.
Czy można się zarazić?

Odnośnie półpaśca bardzo często pojawia się pytanie czy jest to choroba zaraźliwa. Odpowiedź nie jest prosta. Półpasiec należy bowiem do chorób zakaźnych, ale nie zaraźliwych. Oznacza to, że groźny jest tylko dla tych osób, które nie chorowały na ospę wietrzną. W efekcie kontaktu z chorym na półpasiec osoby te mogą bowiem zachorować na ospę. Samym półpaścem zarazić się nie można. Kontaktu z chorymi nie muszą więc obawiać się ci, którzy ospę wietrzną mają już za sobą.

O objawach półpaśca

Choroba rozpoczyna się na ogół od pojawienia się uczucia mrowienia oraz swędzenia skóry w tej okolicy, która została zakażona. Następnie do tych objawów dołącza wysoka temperatura. Kolejne objawy pojawiają się mniej więcej po upływie trzech dni. Są to bolesne pęcherze oraz wysypka. Zmiany skórne lokalizują się wzdłuż linii przebiegu nerwów. Skóra wokół zmian może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Mniej więcej po upływie trzech, czasem pięciu dni rozpoczyna się proces wysychania pęcherzy. Na ich powierzchni tworzą się strupy, które po kolejnych kilku dniach odpadają. Cały proces chorobowy trwa w przypadku półpaśca około dwóch, trzech tygodni. Niestety w niektórych przypadkach objawy neuralgii mogą utrzymywać się już po ustaniu głównych objawów choroby. Leczenie jest wtedy bardzo trudne, a silne dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas.
Czy tą chorobę można leczyć?

Półpasiec należy do chorób, których de facto nie da się wyleczyć. Można jednak stosować środki farmakologiczne, które sprawiają, że przebieg choroby jest łagodniejszy. Na rynku dostępna jest także szczepionka Zostavax, która znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się półpaśca. Mogą jednak skorzystać z niej tylko te osoby, które są absolutnie zdrowe. Szczepionka działa przez okres czterech lat. Jeśli jednak choroba już się pojawiła można sięgać po Valtrex oraz Famvir. Dzięki tym lekom przebieg choroby nie jest taki gwałtowny. Choroba mija szybciej.