By opóźnić okres

Jak opóźnić okres

Każda z kobiet na pewno pamięta sytuację, w której przygotowania do szczęśliwych okazji, takich jak wyjazd czy urlop przerywało pojawienie się krwawienia miesiączkowego. Z myślą o takich właśnie przypadkach powstał lek, który pozwala opóźnić okres, przesuwając termin nadejścia krwawienia nawet o dwa tygodnie, aż do chwili, kiedy krwawienie będzie dla nas mniej kłopotliwe. Miesiączkę można przesunąć mając kontrolę nad cyklem wydzielania błony śluzowej macicy, który sygnalizuje zbliżanie się miesiączki, taki jest właśnie mechanizm działania wspomnianego leku.
Jak można przełożyć termin miesiączki?

Stosując odpowiednia terapię za pomocą hormonów, z wysoka dawką progesteronu, można przesunąć moment krwawienia.  Progesteron występuje naturalnie w kobiecym organizmie i pełni ważną rolę w regulowaniu cyklu miesiączkowego. Norethisterone jest w stanie przesunąć czas krwawienia za pomocą imitacji działania tego hormonu, działając krótkotrwale oraz naturalnie. Panie, które zażywają tabletki hormonalne jako metodę antykoncepcyjną mogą poradzić się lekarza w jaki sposób przełożyć okres na dogodniejszy termin przy użyciu owych tabletek.
Jaka jest zasada działania tabletek opóźniających okres?

By okres nadszedł później, Norethisterone zawiera w swoim składzie wysoką dawkę progesteronu. Ów hormon przedłuża czas, w którym błona śluzowa wyścielająca macicę pozostaje wewnątrz organizmu kobiety. Jeśli chcemy lepiej zorientować się w zasadzie działania leku, trzeba przyjrzeć się funkcji, jaką pełni progesteron w regulowaniu cyklu menstruacyjnego. W ciele kobiety hormon ten odpowiada za wzmocnienie błony śluzowej wyścielającej macicę, w taki sposób, by ułatwić zapłodnionej komórce jajowej dostanie się do macicy i osadzenie się  niej, gdzie zostanie do końca trwania ciąży. Z tejże przyczyny wysoki poziom progesteronu utrzymuje się przez całą ciąże, by zapewnić dorastającemu zarodkowi sprzyjające warunki. Kiedy komórka jajowa nie jest zapłodniona, poziom progesteronu w szybkim tempie spada co powoduje wydalanie błony śluzowej macicy. Opóźnienie terminu nadejścia okresu jest więc możliwe przez utrzymanie wysokiego poziomu omawianego hormonu. Dzięki temu błona śluzowa zostaje w macicy i nie jest wydalana na zewnątrz, jak dzieje się to w normalnym cyklu menstruacyjnym. Stan taki będzie trwał do czasu odstawienia tabletek.
Czy jest jakieś ryzyko związane z przesunięciem okresu?

Patrząc na fakt, że tabletki opóźniające miesiączkę są przyjmowane tymczasowo, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest minimalne, a jeśli już one wystąpią, mają bardzo łagodny przebieg, mogą to być na przykład podwyższona temperatura ciała, ból głowy, mdłości, zmiany nastroju, przybranie na wadze lub ospałość.