Kłykciny płciowe- podstawowe informacje o chorobie

Znanych jest dzisiaj wiele chorób wenerycznych, lecz nadania wykazują, że najczęstszą w Europie są kłykciny kończyste. Mogą być lepiej znane pod nazwą brodawek płciowych lub brodawek wenerycznych.  Są one wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczególnie ważny jest fakt, że jest to wirus, którym można się niezwykle łatwo zarazić. Szacuje się, że tą przenoszoną droga płciową chorobą zaraża się aż 60% osób odbywających stosunek bez odpowiedniego zabezpieczenia z osobą chorą. Główny objaw tej choroby to małe grudki w obrębie genitaliów, podobne zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jednak w zależności od koloru, odcienia skóry, predyspozycji danej osoby grudki mogą mieć różną wielkość i kolor. Warto również nadmienić, że zachorować na kłykciny kończyste może każdy, niezależnie od wieku, choć najwięcej zachorowań notuje się w przedziale wiekowym od 17 do 33 lat. Dlatego, a także z powodu faktu, że pomimo wielu zachorowań, nie jest to choroba powszechnie znana warto dowiedzieć się o niej więcej.
Co powoduje kłykciny kończyste?

Należy zacząć od tego, co powoduje tę chorobę. Otóż kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Znany jest on także pod skrótem HPV, który pochodzi z języka angielskiego – „human papilloma virus”. Badania wykazują, że 90 %  przypadków tej choroby wywoływanych jest przez jeden z dwóch szczepów wirusa: typ HPV- 6 lub HPV- 11. Warto dodać, że szczepy te nalezą do grupy „niskiego ryzyka”. Oznacza to, że raczej nie są w stanie wywołać nowotworu. Ciekawostką jest fakt, że istnieją jeszcze inne szczepy wirusa, wywołujące inne choroby m. in. HPV- 16, który powoduje raka szyjki macicy. Jednak nie wywołują one kłykcin kończystych.

Jest to choroba przenoszona drogą płciową, zatem zakażenie następuje w wyniku stosunku z osobą zarażoną bez zastosowania prezerwatywy oraz poprzez stosunek analny lub też oralny. Warto jednak wiedzieć, że wirus ten jest nieuleczalny. Istnieje hipoteza, że u niektórych osób, które mają szczególnie silny system odpornościowy organizm jest w stanie z biegiem lat zwalczyć wirusa, lecz dotąd nie potwierdzono tej hipotezy. Ważne jest także, aby pamiętać, że wykwit może się pojawić dopiero w przedziale od miesiąca do kilku lat od momentu zakażenia. Ponadto wykwity mogą pojawiać się ponownie nawet po kilkunastu latach.  Istnieją jednak leki, które minimalizują objawy chorobowe- głównie usuwają pojawiające się narośle i pomagają  kontrolować występowanie wykwitów. W ten sposób minimalizowane jest także ryzyko zarażenia partnera. Dlatego tak ważne jest, aby od razu po stosunku bez zabezpieczenia albo gdy istnieje ryzyko zarażenia poddać się badaniu na obecność wirusa. Warto jeszcze dodać, że szczególnie narażone na zakażenie są również osoby często zmieniające partnerów.
Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Warto jeszcze raz przypomnieć, że pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po miesiącu lub nawet kilku latach od momentu zakażenia.  Głównym objawem tej choroby jest są grudki podobne do skóry w obrębie genitaliów. U kobiet grudki pojawiają się wokół pochwy, na wargach sromowych oraz czasem w całej okolicy narządów płciowych. U mężczyzn zaś wykwit pojawia się na prąciu, szczególnie często na lub pod napletkiem.  Ich wygląd może być skrajnie różny. W zależności od danej osoby grudki mogą być małe bądź duże albo szorstkie lub gładkie.  Zazwyczaj nie wywołują bólu, jednak czasem może występować delikatne swędzenie. Znane są również przypadki, w których kłykciny pojawiają się wewnątrz, co oznacza, że przez długi czas mogą zostać niezauważone.
Czym wywoływany jest wykwit?

W zasadzie nie wiadomo, dlaczego wykwit pojawia się czasem po tak wielu latach ponownie. Jednak zauważono istotną korelację pomiędzy pojawieniem się wykwitów, a nadmiernym spożyciem alkoholu, otarciem narządów płciowych, zmęczeniem oraz stresem.